Spaní pod širákem – kde si můžete legálně ustlat pod hvězdami

Cestování, Výlety

Co je nejlepší hotel na světě? No přece ten, co nabízí usínání pod hvězdami! Wild camping, cowboy camping, bivakování, trampování nebo hezky česky spaní pod širákem. Důvodů, proč vyrazit do přírody jen tak nalehko je spousta. Žádné jiné ubytování vám nenabídne tak blízký kontakt s přírodou, jako když si ustele někde na poli nebo v lese. Usínat na čerstvém vzduchu s výhledem na nebe a probouzet se slunečními paprsky nic nepřekoná. Ušetříte čas, peníze a energii hledáním hezkého kempu a odpadá také balení a stavění stanu. A v neposlední řadě, je to přece dobrodružství! Kolik podobných zážitků můžeme v běžném životě vyzkoušet? Jen tak vyrazit a přenocovat na téměř jakémkoliv místě se nám zlíbí. A když říkáme na téměř jakémkoliv, tak to myslíme vážně. Na rozdíl od táboření je totiž bivakování v České republice i a v mnoha dalších zemích povolené prakticky všude.

Táboření vs. bivakování aneb kde si můžete ustlat

Pojďme si tedy v těchto termínech udělat jasno. Pod pojmem táboření se rozumí, že postavíte stan, uděláte ohniště a na jednom místě se zabydlíte na několik nocí. Táboření je kromě vyhrazených ploch na většině míst zakázáno, případně k němu musíte mít souhlas majitele pozemku. Oproti tomu bivakování znamená, že někam dorazíte za soumraku, vyspíte se jen ve spacáku na karimatce a ráno po vás zbude maximálně tak slehlá tráva. Tenhle způsob nocování je na většině míst u nás povolen. Hranice mezi těmito termíny není v zákoně úplně jasná, nicméně už fakt, že o nich víte, vám pomůže v případě jakýchkoliv problémů. Dá se ale říci, že postavením stanu či jiného pevného přístřešku se dostáváte na hranu oblasti nocování, ačkoliv chcete přespat jen jednu noc. Jak je to tedy v jednotlivých oblastech?

Národní parky: využijte nocoviště

V první zóně NP se můžete pohybovat jen po vyznačených stezkách, takže doporučujeme, využít vyhrazených nocovišť. Jde o oficiálně určená místa, na kterých můžete i v první zóně přespat, a neporušit tak žádné nařízení. Mají omezenou kapacitu a fungují na principu, kdo dřív přijde. Sice ani tady si táborák neuděláte, ale můžete si tu postavit stan, což se může za deště hodit. NP Šumava takových míst nabízí hned sedm. Při opravdu špatném počasí oceníte útulny, kde se můžete schovat na pár hodin, nebo i na celou noc. V Krkonoších je jich více než 20 a nejnovějších šest vznikalo ve spolupráci se studenty architektury z ČVUT. Nejenže vás ochrání, ale ještě se můžete pokochat jejich originálním vzhledem a zpracováním.

Chráněné krajinné oblasti

Ve všech CHKO můžete přenocovat, kde se vám zrovna zachce. Opět ale připomínáme rozdíl oproti táboření! To znamená – žádný stan a bez táboráku.

Přírodní rezervace a památky

Ty raději jako možnost k přenocování úplně vynechejte. Pravidla jsou zde přísnější a oproti NP nenabízí ani alternativy.

Území obce či soukromý pozemek: ověřujte raději dopředu

Místní vyhláškou může být na celém území obce zakázáno táboření i nocování. Neděje se tak moc často, ale stejně si to před cestou na obecním úřadě raději ověřte. Ať už jde o les nebo louku v soukromém vlastnictví, bivakovat můžete, kde chcete. Jakmile byste ale chtěli tábořit, musíte už mít souhlas vlastníka. Ideální je, domluvit se předem. Vysvětlovat naštvanému majiteli, který vás v noci objeví na svém pozemku rozdíl mezi nocováním a tábořením, se asi nikomu nechce.

Pravidla se v každé zemi trochu liší. Pokud tedy plánujete vyrazit do zahraničí, nezapomeňte si ověřit tamní legislativu týkající se pohybu a přespávání v přírodě. Při porušení zákazů hrozí velké pokuty, které dokážou dovolenou pěkně znepříjemnit (a prodražit).

Nepodceňte výbavu

Za hezkého počasí není problém vyrazit jen tak nalehko, ale při spaní pod širákem se vám může nevhodná a nedostatečná výbava vymstít víc než kdykoliv jindy. Ve stanu si přece jen vytvoříte jakési mikroklima a ochrání vás před deštěm, ale při bivakování nic takového nemáte. Doporučujeme tedy pořídit minimálně kvalitní spacák, karimatku a plachtu, kterou si můžete dát buď pod sebe, nebo si z ní vytvořit provizorní stříšku. Příroda je nevyzpytatelná, takže při prudkém ochlazení, přívalovém lijáku nebo jen vysoké vlhkosti při spaní na břehu jezera oceníte oblečení z funkčních materiálů, které snadno uschne a alespoň nějakou dobu vás pomůže udržet v teple. Pokud budete chtít svůj zážitek posunout ještě výš, přibalte i vařič a začněte den teplým čajem nebo kávou. Potom už nebudete chtít snídat nikdy jinak.

Co si zabalit s sebou:

Spací pytel je základ: Hannah Scout 120

Lehký spací pytel Hannah SCOUT 120 s minimálním objem po sbalení, použití jaro, léto, výplň mikrovlákno Micro-tec Ultra, jednovrstvá konstrukce, anatomický střih, uzavřená tvarovaná kapuce, jednou rukou ovladatelné stahování kapuce, vnitřní zateplovací límec s regulací, obousměrný zip krytý légou, vyztužená léga proti zadrhávání zipu, pojistka proti samovolnému rozepínání zipu, poutka na zavěšení, vnitřní kapsa, kompresní obal.

Cena: 2 290 Kč

Jako na obláčku: Karimatka Fly 5.0

Nafukovací 190 cm dlouhá karimatka Hannah Fly 5,0 je konstruována oddělenými komorami, jimiž je docíleno maximálního komfortu a pohodlí. Poměr tepelné izolace, nízké hmotnosti 570 g a sbalitelnosti do balíčku o rozměru 10 x 30 cm určuje vysokou kvalitu. Díky výšce 5 cm je karimatka velmi pohodlná. Dodáváno včetně opravné sady a vaku na sbalení.  

Cena: 1 290 Kč

Všechno v suchu: Drybag 3

Nepromokavý vak Hannah Drybag 3 o objemu 3 l ochrání oblečení a vybavení před nežádoucí vlhkostí a prachem. Vak pomůže udržet pořádek ve věcech a lépe uspořádat Vaše zavazadlo. Je vyroben ze 100 % polyesteru, je pevný, voděodolný, s rolovacím uzávěrem.

Cena: 229 Kč

Hannah Skyline 2 light 

Lehký přístřešek k volnému zavěšení v přírodě. Obsahuje 10 vypínacích popruhů a 2 kovová oka vhodná k uchycení trekových holí.

Cena: 2 790 Kč

Trekové hole

Pevné trekové hole Trek Pro pomáhají udržovat stabilitu v exponovaném terénu a šetří až 30 % energie oproti chůzi bez nich. Pro větší komfort mají prodloužené EVA pěnové madlo se stahovacím poutkem. Jsou vyrobené z hliníku a mají vylepšený systém zamykání.

Cena: 1690 Kč

Čtěte dál …