Navštivte Křišťálové údolí (Crystal Valley)

Je tu opět doba dovolených a výletů, proto přinášíme pár tipů, kam se vydat. Doporučujeme navštívit Křišťálové  údolí, které vás zaručeně okouzlí. Kromě nádherné přírody je zde soustředěno nejvíce sklářských, šperkařských a bižuterních firem na světě.

 

Co byste z Křišťálového údolí neměli minout

 

Světový unikát – Vánoční  perličkové ozdoby  z  Poniklé

V rodinné firmě Rautis se můžete setkat s jedinečným řemeslem, jakým je  foukání skleněných perlí a výroby perličkových vánočních ozdob, které má v Poniklé tradici už od roku 1902. Rautis je poslední firmou na světě, které se podařilo zachovat staré technologie a udržet výrobu stále aktuální a živou.

V roce 2020 byl způsob, jakým se perličkové ozdoby vyrábějí, zapsán na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Perlařské řemeslo z Krkonoš se tak zařadilo mezi jedinečné dovednosti celého světa.
Všechny řemeslné postupy můžete vidět v rámci exkurzí.

Pro školní kolektivy  zde nabízejí  kreativní sady na výrobu 50 ozdob. Děti si díky nim mohou  během vyučování  vyrobit vlastní ozdobu. Sada obsahuje veškerý potřebný materiál, metodické postřehy, podrobný návod a vzorek hotové ozdoby. Součástí sady je i krátké video o tom, jak dal Krakonoš perlařské řemeslo lidem, na němž jsou zachyceny všechny výrobní postupy předcházející samotnému splétání ozdob.

Více na www.rautis.cz.

Pačinek Glass

Nádherné místo, které není zcela známé, což je velká škoda. Jako první vás upoutá magická zahrada plná živých i skleněných květin, stromů a ptactva. Vrcholem návštěvy sklárny  je prohlídka Křišťálového chrámu. Už při vstupu se návštěvníkům  doslova zatají dech.  Tento projekt  vznikl za souhlasu a spolupráce obce Kunratice u Cvikova a Římskokatolické farnosti Cvikov v kostele Povýšení svatého Kříže. Kostel je od roku 1965 je kulturní památkou. V současnosti zde najdete unikátní galerii se stálou expozicí moderního skla Jiřího Pačinka.

Další informace hledejte na http://www.pacinekglass.com/

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou –  jediné svého druhu na světě

Na žádném jiném místě na světě než právě v jabloneckém muzeu nenajdete zastoupení bižuterie v plné šíři technologií a sortimentu. Vedle dosavadních expozic skla a bižuterie nově jablonecké muzeum připravilo  další  stálou expozici. Tou je výstava vánočních ozdob „Svět zázraků“.  Více než tři tisícovky se jich vešly do atraktivní instalace designéra Jakuba Berdycha Karpelise. Návštěvník se při prohlídce může  nechat unášet pestrostí tvarů a dekorů, nebo sledovat symbolický příběh cesty české ozdoby na jejich nejdůležitější zámořský trh v USA. Proto jsou nainstalovány do podoby pestrých mořských vln, nechybí zaoceánský parník či mrakodrapy.

Stálá expozice vánočních ozdob. Foto Johana Antošová

Více na www.msb-jablonec.cz a https://www.facebook.com/msbjablonec.

Oblíbené středisko Harrachov

Největším bohatstvím  tohoto místa je nádherná příroda. Jet do Harrachova a nenavštívit například Mumlavské vodopády by byl hřích. Neměla by vám ujít  ani prohlídka místní sklárny Novosad & syn, která je nejstarší činnou sklárnou v Čechách s tradicí ruční výroby hutního, broušeného i malovaného skla od roku 1712. Celou výrobu je možné vidět při exkurzi.

Z Harrachova je to jen skok do Polska 

My jsme navštívili sklárnu Julia Piechowice a Krkonoššské muzeum v Jelení Hoře. V peichowické sklárně  Julia se vyrábí křišťálové sklo už téměř 150 let. Produkty, které zde nyní  vznikají, se těší uznání jak mezi stoupenci tradice, prosté elegance, i těmi, kteří upřednostňují současný design. Naprosto dokonalé jsou parfémové svíčky ze sojového vosku v designových skleněných obalech, které lze po vypálení svíčky dále využít.

V Krkonošském muzeu (Muzeum Karkonoskie)  můžete  zhlédnout největší sbírku uměleckých předmětů ze skla v Polsku. Rozhodně stojí za prohlédnutí dobově vybavená  horská dřevěná chalupa z druhé poloviny 18. století.

Více na  https://hutajulia.com/ a https://www.muzeumkarkonoskie.pl

Tip na kvalitní ubytování:

Zarezervujte si pobyt v  hotelu Hotel Jakuszyce Sport & Spa. Tříhvězdičkový hotel nabízí komfortní, čisté moderně zařízené pokoje, které  jsou vybaveny TV, lednicí, minibarem, trezorem, telefonem, fénem, a ručníky. Stravování  je zde formou švédských stolů. Nabídka rozmanitých  a chutných jídel je opravdu neodolatelná. Večer můžete relaxovat ve spa zóně,  nebo si zacvičit v plně vybaveném fitku. V hotelu jsou připraveni i na malé návštěvníky, které potěší různé prolézačky.

Více na www.hoteljakuszyce.pl/en

Spoustu dalších informací a tipů najdete na https://crystalvalley.cz/cs.

Foto: Edita Volková

Čtěte dál …