Na jarní prázdniny se vydejte se správnou výbavou

Začaly jarní prázdniny, které většina Čechů tráví na horách. Kromě českých hor patří mezi oblíbené destinace Rakousko, Itálie, Francie a Německo, ale i Švýcarsko a Slovensko. Před cestou by si člověk měl zkontrolovat jednak zimní výbavu automobilu, covidové podmínky v jednotlivých zemích, ale i jaké platební karty či jakou výši hotovosti si sebou vzít na cestu. V neposlední řadě se doporučuje vyhledat si informace o dálničních poplatcích, jaká je povolená rychlost a případně na jakou výši pokuty se musím řidič připravit.

Před zimní zahraniční dovolenou vlastním automobilem je nutností zkontrolovat povinnou i nepovinnou výbavu. V zimě se rozhodně vyplatí připravit se na neočekávané události, například když uvíznete v dopravní zácpě, která je způsobená ať už nehodou, kalamitou nebo velkým náporem automobilů. Doporučuje se proto přibalit si teplou deku, baterku, náhradní oblečení a dostatek jídla a pití.

Zároveň před odjezdem zkontrolujte hladiny kapalin a dolijte nemrznoucí směsi. Nezapomeňte se ujistit, že máte plně funkční nabitou baterii a pro jistotu si vezměte i startovací kabely.  

Sněhové řetězy patří v některých horských oblastech mezi povinnou výbavu. Pokud budete pořizovat nové, ubezpečte se, že kupujete správnou velikost na vaše pneumatiky. V dnešní době je nasazování řetězů mnohem pohodlnější, není se čeho obávat, jejich konstrukce a stahovací systémy instalaci výrazně usnadňují. 

Pro delší cesty se nedoporučuje přepravovat lyže uvnitř vozidla, je to jednak nepohodlné, ale také značně nebezpečné. Ideální je střešní box někomu spíše vyhovuje zahrádka, pokud si nechcete pořizovat, lze si i zapůjčit.

Povinná výbava a předpisy v zahraničí

Rakousko

  • Od 1.11. do 15.4. jsou povinné zimní pneumatiky. Minimální hloubka dezénu je 4 mm.
  • Svícení je v zimě povinné pouze za snížené viditelnosti a v tunelech. Při snížené viditelnosti jsou zároveň povoleny mlhovky.  
  • Ve výbavě nesmí chybět lékárnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesta pro řidiče.

 Itálie

  • Zimní pneumatiky jsou povinné pouze v některých úsecích označených dopravní značkou a to od 15.10. do 15.4. Minimální hloubka dezénu je 1,6 mm.
  • Je povinné celodenní svícení.
  • V autě s sebou musíte mít výstražný trojúhelník a reflexní vesty pro řidiče i všechny spolujezdce, kteří vystoupí z auta za snížené viditelnosti a v noci.

Švýcarsko

  • Zimní pneumatiky nejsou nařízené, ale řidič je zodpovědný za nehody způsobené špatným stavem pneumatik. Doporučuje se tedy přezout na zimní. Hloubka dezénu musí odpovídat předepsané hloubce v zemi registrace vozidla, v ČR je to tedy pro zimní pneumatiky 4 mm.
  • Povinností je mít na palubě výstražný trojúhelník v dosahu řidiče. Reflexní vesty jsou pouze doporučovány.
  • Ve Švýcarsku je povinné celodenní svícení.

Slovensko

  • Na Slovensku jsou zimní pneumatiky povinné od 15.10. do 31.3. – předepsaná minimální hloubka dezénu je pak 3 mm.
  • Do povinné výbavy patří výstražný trojúhelník i lékárnička. Reflexní vesty jsou povinné při opuštění vozidla mimo obec.
  • U našich východních sousedů je stejně jako u nás povinné celodenní svícení.

Německo

  • V Německu jsou povinné zimní pneumatiky při souvislé vrstvě sněhu nebo ledu na vozovce nebo při námraze. Předepsaná hloubka dezénu je 1,6 mm, ale doporučená je 4 mm.
  • V Německu s sebou musíte vozit výstražný trojúhelník a lékárničku a při opuštění vozidla musíte nosit reflexní vestu.
  • Povinnost svítit přes den máte jen při snížené viditelnosti a v tunelech.

Francie

  • Zimní pneumatiky jsou doporučeny na silnicích pokrytých ledem nebo sněhem a povinné v úsecích označených dopravními značkami. Minimální hloubka dezénu je ve Francii 3,5 mm.
  • Musíte vozit výstražný trojúhelník a řidič je povinen nosit při opuštění vozidla reflexní vestu.
  • Pro osobní auta je celodenní svícení pouze doporučené.

Jak v zahraničí platit?


Placení kartou je v zahraničí rozhodně výhodnější než si měnit hotovost nebo vybírat z bankomatů. „Pokud jedete do zahraničí, určitě si vezměte platební kartu. Menší hotovost se může hodit, když budete kupovat drobné občerstvení u stánků na sjezdovce,“ radí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.

Některé kreditní karty v rámci svých asistenčních služeb zprostředkovávají pomoc při autonehodě či náhlé hospitalizaci. „Při poruše auta se vám tak dostane pomoci s opravou, odvozem do servisu, náhradní dopravou či se zabezpečením ubytování. Zdravotní asistence zase může zahrnovat nadstandardní ubytování při hospitalizaci, pobyt v nemocnici s dítětem či zdravotní infolinku. V kritické situaci stačí vytočit asistenční službu a operátor by se měl o všechno postarat,“ doplňuje ombudsman klientů Home Creditu.

A jaké jsou základní rady při používání karet v zahraničí:

1. Pozor na platnost platebních karet a jejich limity

Před odjezdem si ověřte, kdy končí platnost vašich karet a zkontrolujte si denní limit. Tuto informaci si jednoduše najdete a změníte v internetovém bankovnictví.

2. Raději platit kartou než vybírat z bankomatů

Pokud je to možné, plaťte kartou, je to levnější než výběr hotovosti z bankomatů v místní měně. Pokud máte platební karty MasterCard i Visa, může se vám hodit, když budete mít k dispozici obě. Někde totiž preferují karty od jedné z těchto společností, jinde zase od té druhé. 

3. Kreditní kartou hotovost nevybírejte

Pokud potřebujete hotovost, určitě ji z bankomatů nevybírejte kreditní kartou, ale vždy debetní. „Většinou totiž za výběr hotovosti zaplatíte vysoký poplatek, a navíc se na hotovostní transakce u většiny kreditních karet nevztahuje bezúročné období,“ radí Alessandro Villa vedoucí oddělení karet ze společnosti Home Creditu. Pokud chcete ušetřit na poplatcích za výběr, preferujte bankomaty vaší banky, resp. skupiny, do které patří.

5. Z bankomatu vybírejte peníze bez přepočtu

Vyhněte se využívání dynamického přepočtu měn, jak při výběru z bankomatu, tak při placení v obchodech, většinou je výhodnější zvolit si z nabídky lokální měnu, tedy vybrat peníze bez tohoto přepočtu.

6. Mějte po ruce hotovost

Určitě je dobré mít k dispozici také nějakou hotovost v místní měně. Na odlehlejších místech nebo například za čaj ne sjezdovce kartou nemusíte zaplatit.

Covidová opatření

Covidová opatření se v jednotlivých zemích liší, a také se v čase mění, před odjezdem je proto nutné zkontrolovat nejaktuálnější informace, které najdete na webu ministerstva zahraničí: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html#aPrehled

Čtěte dál …