Léto pod psa? Ani náhodou! Užijte si léto naplno i se svým psem

Letní dny máme všichni spojené hlavně s příjemnými zážitky, horkými dny strávenými u vody nebo na dovolených. Ani během léta ale nesmíme zapomínat na naše čtyřnohé parťáky a ideálně je zapojit také do našich plánů, aby si léto užili naplno společně s námi.

Časy, kdy se letní dovolené týkaly jen lidí, jsou naštěstí pryč. Proto jestli si nedovedete představit společný výlet bez vašeho psího parťáka, musíte se jen o něco lépe dopředu připravit a vyrazit za společným dobrodružstvím! Při plánování společné dovolené je ale důležité brát ohled na potřeby vašeho psa.

„Většina pejskařů si už nedovede představit, že by nechali svého psa doma a vyrazili na týdenní dovolenou bez něj. Dobrou zprávou je, že dovolená se psem dnes už není problém a většina ubytování je na tuto variantu připravená. Na druhou stranu je potřeba se před samotnou dovolenou ujistit, že to váš psí parťák zvládne a dovolenou si s vámi opravdu užije. Někdy je opravdu lepší zajistit věrohodné hlídání a psa cestou zbytečně netrápit,” říká Zuzana Sequensová ze Spokojeného psa. 

Společné dovolené si pořádně naplánujte

Společná dovolená může být opravdu dobrý nápad, vyžaduje jen dostatečné plánování dopředu. Nejprve ze všeho je dobré vybrat destinaci tak, aby pro vás ani vašeho pejska nebyla stresující už samotná cesta. Pokud například pes nesnáší dobře dlouhé přesuny autem, dovolená u moře nejspíš není nejlepší nápad.

Důležitou roli hraje také typ a program dovolené, který je potřeba přizpůsobit povaze psa. Zatímco vy si možná užijete válení u bazénu či na slunné pláži, je možné, že váš pes potřebuje odpočívat v chládku a užívat si dlouhé procházky v lese. Návštěva historických měst v horkých letních dnech také nepřipadá v úvahu. Nejen že by si takový výlet váš pes moc neužil, ale letní dny jsou ve městech opravdu horké, často se není kam schovat a rozpálené chodníky dávají zabrat také psím tlapkám. „Pokud se rozhodnete si vzít psa na dovolenou, ať už k moři, do hor nebo někde po Česku, měli byste mu přizpůsobit také program,” říká Zuzana Sequensová odbornice na výchovu psů ze Spokojeného psa. „Při vymýšlení programu nezapomínejte na to, že váš čtyřnohý parťák si například moc neužije výlet lodí, prohlídku památek v rozpáleném městě nebo návštěvu blízkého aquaparku. Pejska byste zároveň neměli nechávat na pokoji dlouho samotného. Jedná se o cizí prostředí, ve kterém by se nemusel cítit dobře a v takových situacích se může chovat odlišně než doma,” vysvětluje. Delší program, kterého by se pes zúčastnit nemohl, je dobré naplánovat tak, aby se psem vždy alespoň někdo zůstal a věnoval se mu. 

Dovolená v horách? Pro aktivní pejsky to nejlepší!

Jestliže máte pejska, který miluje pohyb, není nic jednoduššího než vyrazit do přírody na společné putování. Zvlášť pokud vyrážíte na delší výlety pravidelně během celého roku, nemáte se čeho bát. Vícedenní putování je pro psa sice o něco náročnější než jednodenní výlety, a je proto potřeba pejskovi vždy dopřát dostatek odpočinku, ale čas strávený venku si opravdu užije.

V létě je vhodné volit délku trasy a destinaci podle počasí a venkovních teplot. Hory a vyšší nadmořské výšky jsou tak často ideálním útočištěm před horkem, vhodné jsou také výlety zalesněnou krajinou. Doporučujeme se vyhýbat hodně frekventovaným trasám, kde byste si výlety kvůli velkému množství dalších turistů nemuseli užít. Při letním putování přírodou využívejte také vodní plochy pro ochlazování. Smočit tlapky v potoce nebo si na chvíli zadovádět v rybníce je skvělou ochranou proti přehřátí.

Ať už vyrazíte na jednodenní nebo vícedenní výlet, nezapomínejte na dostatečnou hydrataci. „Dobré je dát psovi hodně napít už před samotným výletem, aby se zavodnil ještě před výkonem. Hlavně v létě byste ale neměli zapomenout přibalit psovi cestovní misku, aby se mohl hydratovat po celou dobu túry. Zabráníte tak přehřátí a vyčerpání,” říká Zuzana Sequensová.Během delších nebo vícedenních výletů je důležité dbát na dostatečný přísun energie. „V případě, že je váš pes zvyklý na ranní krmení, měl by ho dostat co nejdříve, aby měl dostatek času potravu před zátěží strávit. Ideálně ho nakrmte hned po probuzení, ještě před vaší snídaní. Do batohu sobě i psovi dobalte také něco malého nebo funkční pamlsek na doplnění energie během dne,” dodává specialistka z e-shopu spokojenypes.cz. 

Myslete také na to, že ne vždy a všude můžete mít psa navolno. Hlavně na neznámých místech je lepší mít pejska přivázaného na vodítku, nikdy nevíte, kdy se vám zaběhne například za zvěří. Součástí dobré výbavy na delší výlety by měl proto být dobře padnoucí postroj pro psa, vodítko s amortizérem a pro vás speciální sedák,ke kterému si vodítko připnete a budete mít po celou dobu chůze volné obě ruce. Pro výlety v horách je dobré počítat také s horším počasím a přibalit pláštěnku pro sebe i pejska.

Spaní pod širákem nebo společné stanování

Přespávání ve stanu je často součástí delších dobrodružství v přírodě a tohoto zážitku se nemusíte vzdávat, ani pokud s sebou berete i pejska. Až se budete na přespávání chystat, myslete na to, aby měl pes své místo a nezapomeňte mu přibalit deku nebo cestovní pelíšek, aby měl kde pohodlně spát. Pro choulostivé pejsky je dobrým pomocníkem speciální spacák pro psy. Při výběru stanu navíc nezapomínejte počítat s tím, že s vámi bude spát „osoba“ navíc, abyste se pohodlně vešli.

Pro stanování a spaní venku je důležité, aby byl váš pejsek dobře vycvičený. Měl by mít zvládnuté všechny základní povely a být dobře socializovaný a také snadno odvolatelný. Během noci je dobré mít pejska přivázaného na vodítku, nikdy totiž nevíte, co zrovna ucítí nebo se může něčeho vylekat. 

Co si nezapomenout:

Ať už vyrazíte na dovolenou k moři, na hory nebo pod stan, neměla by vám chybět základní výbava, díky které si užijete bezproblémovou dovolenou:

  1. dostatek krmiva, na které je váš parťák zvyklý,
  2. miska na vodu,
  3. pelíšek či oblíbená deka, která bude pejskovi připomínat bezpečí domova,
  4. oblíbená hračka,
  5. cestovní lékárnička pro všechny případy,
  6. antiparazitika
  7. nezbytné doklady a očkování pro cesty do zahraničí,
  8. bezpečnostní pás nebo přepravku pro bezpečné cesty autem.

Foto: Unsplash

Čtěte dál …