Lázně Luhačovice: Pravěkou vodou proti zdravotním neduhům

Město v malebném údolí, které disponuje jedněmi z nejkrásnějších lázní v České republice. Jedinečné propojení přírody s architekturou. Více než 350letá lázeňská tradice. Ano, řeč je o Luhačovicích!

Léčba minerálními vodami

Přírodní uhličitá voda z Luhačovic je díky svému unikátnímu složení považována za jednu z nejúčinnějších léčivých vod v Evropě. Zdejší prameny jsou prastarými pozůstatky třetihorního moře, díky čemuž mohou návštěvníkům Luhačovic nabídnout velmi specifickou léčivou kvalitu. Místní voda obsahuje řadu minerálů a prvků, jako jsou jód, vápník, hořčík, draslík, sodík, nebo vzácný bor a lithium, a je také přirozeně protizánětlivá. Díky tomu má blahodárný vliv na lidský organismus a lze ji využít napříč širokým spektrem zdravotních potíží – k léčbě dýchacích cest, pohybového aparátu, srdce a cév či k doléčení po onkologické léčbě. Svůj význam má ale i pro zdravé jedince, zejména pro posílení jejich imunity. Lázně Luhačovice, a.s. v současné době pečují o deset z celkem třinácti místních léčivých pramenů, přímo do lázeňských hotelů pak mají přiveden pramen Nová Janovka, který využívají jak k léčbě dospělých, tak i dětí.

LÉČBA DOSPĚLÝCH

Na křížek i jako samoplátce

Lázeňský pobyt může absolvovat téměř každý, pro získání pobytu takzvaně na křížek, tedy hrazeného zdravotní pojišťovnou, je však nutná konzultace s lékařem. „Lékař vypisuje návrh na lázeňskou péči podle tzv. indikačního seznamu. Ten určuje, jaká onemocnění dané lázeňské místo léčí, a jak často na ně má nemocný nárok, přičemž do seznamu může nahlédnout i veřejnost, a to zpravidla na webových stránkách konkrétních lázní,“ vysvětluje MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s. S dotazem, zda máte na lázně nárok, se můžete obrátit jak na svého praktického lékaře, tak na toho odborného. Vypsat návrh pro zdravotní pojišťovnu totiž mohou oba. A když požadavky přeci jen nesplníte? I tak si můžete posílit zdraví a absolvovat lázeňský pobyt jako samoplátce. „U zdravých lidí vidím ten největší smysl v prevenci, ve zlepšení péče o sebe sama a podpoře zdravého životního stylu, psychické pohody. Hostu se zdravotními potížemi stanovujeme individuální léčebný plán, zaměřený na jeho potíže v rámci onemocnění. Při léčebném pobytu se mu v lázních věnují stejně, jako člověku, kterému hradí komplexní léčebný pobyt zdravotní pojišťovna,“ vysvětluje lékař. K léčbě jsou pak využívány právě již zmíněné minerální vody, které slouží k tradičním procedurám, jako jsou inhalace, uhličité koupele a pitná kúra.

Jak a proč správně inhalovat

Procedura inhalace má v lázeňském prostředí pevný postup a pravidla. „Celý inhalační proces v rámci jednoho dne začíná kloktáním a proléváním horních cest dýchacích minerální vodou, tedy očištěním sliznic. V indikovaných případech následuje inhalace bronchodilatačního medikamentu nebo se přímo přistupuje k inhalaci minerální vody zvlášť nosem a ústy, nejčastěji po sedmi minutách každým způsobem. Potom zpravidla následuje 15 minut inhalace prostorové a na závěr inhalace olejová,“ popisuje MUDr. Petr Pšenica.  K inhalační terapii jsou nejvhodnější právě vody typu luhačovické Janovky, které se při procesu vdechují ve formě aerosolu ze speciálního inhalačního přístroje. Ten dokáže regulovat teplotu mlžiny a cíleně tak ovlivnit činnost zasažených sliznic. Jejich účinků se využívá především při léčbě alergií, astmatu či stavů po komplikovaném zánětu plic. „Minerální vody při inhalacích zvlhčují povrch sliznic dýchacích cest. Účinně také napomáhají rozpouštění průduškového hlenu, a tím snadnějšímu odkašlávání,“ vysvětluje účinky procesu MUDr. Petr Pšenica. Důležitá je zde také četnost provádění procedur. Při lázeňském pobytu, který trvá zpravidla 21 – 28 dní, se proto inhaluje každý den vyjma neděle. A kdy je lepší kúru vynechat? „Inhalovat by se nemělo 20 až 30 minut před jídlem a po jídle, je také třeba nedýchat hluboce kvůli možnosti vzniku závratě. Stejně tak by se nemělo inhalovat při akutním onemocnění,“ uzavírá MUDr. Petr Pšenica.

Vana plná zdraví

Lehnout si do vany a nechat léčivé bublinky oxidu uhličitého, ať tělo regenerují za vás. Přesně v tomhle spočívá princip uhličitých koupelí s využitím luhačovických minerálních pramenů. A i když se po nich můžete cítit unavení, pomáhají přesně tam, kde je třeba. „Uhličitá koupel je pro organismus aktivní děj, při kterém dochází k roztahování cév de facto v celém těle. Zlepšují prokrvení i v těch oblastech, které byly postižené dlouhodobým nebo právě proběhlým zánětem, nebo třeba po operačních stavech,“ vysvětluje účinky MUDr. Petr Pšenica. V Luhačovicích jsou ke koupelím využívány unikátní dvouplášťové vany. Technologie jímání a napouštění vody do van je šetrnější, manipuluje se se studenou vodou a k jejímu ohřevu dochází až přímo ve vaně. V průběhu tak unikne jen minimum kysličníku uhličitého a ten doputuje až do vany ve vysoké koncentraci.

Slovo odborníka

Jak fungují uhličité koupele

Při koupelích se oxid uhličitý vstřebává kůží, čímž zlepšuje její prokrvení a příznivě tak působí na popáleninové jizvy, atopický ekzém, ale také na srdeční a cévní systém. Koupele snižují krevní tlak a tepovou frekvenci, a zefektivňují tak srdeční činnost. Současně ale ovlivňují také regulační pochody centrální nervové soustavy a mají vliv i na periferní nervový systém. Teplota uhličité koupele se pohybuje mezi 34 a 36 °C. Na první dobrou nastává pocit chladu, který ale po chvíli odezní. Koupele se doporučují třikrát až čtyřikrát týdně.

MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s.

Pusťte CO2 pod kůži!

Skutečnou specialitou jsou plynové injekce používané v balneologii. Principem plynových injekcí je aplikace oxidu uhličitého speciálním zařízením s injekční jehlou přímo pod kůži. „V místě vpichu dochází ke zvýšení teploty kůže, což lokálně zvyšuje průtok krve v kůži, a tím injekce jednak ulevuje od bolesti, ale také napomáhá ke zlepšení výživy tkání,“ uvádí MUDr. Petr Pšenica, a dodává: „Plynové injekce jsou vhodné pro ty, kteří potřebují pomoci například s následky zánětů žil, onemocněním kloubů či páteře a řadou dalších problémů. Komplexní lázeňská péče je doplněna i o procedury bez využití léčivých pramenů jako jsou individuální rehabilitace, hydroterapie, masáže a přikládání rašelinových nebo parafínových obkladů nebo skupinový tělocvik na suchu i v bazénu.“

Na zdraví! A pro zdraví!

Nejen inhalace a uhličité koupele, ale i pitná kúra, při které jsou popíjeny minerální vody s obsahem oxidu uhličitého, má pozitivní vliv na lidské zdraví. „Hlavní indikací pro pitnou terapii luhačovickými minerálními vodami jsou nemoci zažívacího ústrojí a nemoci z poruchy látkové výměny. Minerální vody ovlivňují motilitu, neboli pohyblivost, žaludku, střev i žlučníku, a působí také na sekreční činnost slinivky břišní,“ uvádí MUDr. Petr Pšenica a pokračuje: „Třeba lokální Vincentka je označovaná za ‚lék našich babiček‛. Běžně je užívaná jako přírodní doplněk výživy pro sportovce, děti i těhotné ženy, a dokáže pomoci i v domácím prostředí s celou řadou běžných obtíží. Svým obsahem a vyvážeností minerálních solí a prvků umožňuje rozpouštění hlenů v žaludku a střevech, a tak se doporučuje na pitné kúry při žaludečních vředech a jejich pooperačních stavech nebo při cukrovce.“ Pomáhá také regenerovat vnitřní prostředí člověka po velkých ztrátách potu při sportu, těžké fyzické práci či horečkách.

Jak to vidí odborník

Správný postup při pitné kúře

Stejně jako jiné procedury, i pitná kúra má svá pravidla a je třeba při ní zohlednit stadium choroby. Dávkování je tedy individuální, zpravidla ale dvakrát denně na lačno před snídaní a před večeří. Zcela výjimečně se ordinuje ještě před obědem, odpolední svačinou nebo před spaním. Jednotlivá dávka se pohybuje mezi 220 a 660 ml. Doporučuje se zahájit dávkou 220 ml, což odpovídá jednomu lázeňskému pohárku. Později se může dávka zvýšit dle snášenlivosti na dva až tři pohárky, přičemž vyšší dávka bývá ordinována zejména ráno. Jeden pohárek se doporučuje vypít během dvou až tří minut a mezi jednotlivé pohárky vkládáme pauzu deset minut. Při dráždivých stavech v zažívacím traktu je voda ohřívána na 30 až 40 °C.

MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s.

LÉČBA DĚTÍ

S batoletem do lázní? Žádný problém!

Zvláštní kapitolu tvoří lázeňské pobyty pro děti. Ty mohou v Lázních Luhačovice, a.s. nastoupit na léčebný pobyt s doprovodem už od roku a půl věku. Léčebný program pro děti se zde zaměřuje na rozličné zdravotní problémy. „U dětí s chronickými nemocemi, jako je například průduškové astma, dojde díky pobytu ke stabilizaci nemoci, snížení počtu akutních vzplanutí nemoci během roku a omezení nutnosti brát tzv. úlevové léky. Dokážeme hodně pomoci také dětem s ekzémy, s nemocemi zažívacího traktu, obezitou či po onkologické léčbě. Máme úspěchy i s léčbou dětí s rozsáhlými jizvami po popáleninách,“ vypočítává MUDr. Jana Rydlová, ředitelka dětských léčeben společnosti Lázně Luhačovice, a.s.

Osvěta pro doprovod, zážitek pro dítě

Pobyt znamená velký přínos nejen pro samotné děti, ale i pro jejich doprovod. „Děti od roku a půl do šesti let léčíme v doprovodu rodičů. Tyto děti se výborně adaptují na nové prostředí a dobře spolupracují s lékaři, sestrami i fyzioterapeuty. Rodiče, kteří své malé děti doprovázejí, se zúčastňují procedur včetně rehabilitace, inhalací, koupelí a osvojené techniky tak mají možnost uplatnit i doma po skončení pobytu,“ vysvětluje MUDr. Jana Rydlová. Aby se děti při procedurách cítily dobře, akciová společnost Lázně Luhačovice dětským pacientům nabízí nejenom doprovod blízké osoby, ale také prvotřídně upravené zázemí. „Například uhličité koupele u nás děti absolvují v prostředí balneoprovozu dětské léčebny Miramonti. Ten připomíná vodní svět, ve kterém nechybí maják, záchranné kruhy, ryby či mořští koníci. Nad hlavou jim svítí hvězdné nebe a při proceduře mohou sledovat pohádku. Děti se tak soustředí na spoustu příjemných vjemů a klidně sedí,“ zakončuje MUDr. Petr Pšenica. Takový pobyt tak pro dítě neznamená jen léčbu, ale i nevšední zážitek. Kromě Miramonti se pak mohou děti i se svým doprovodem ubytovat i ve zrekonstruované dětské léčebně Vítkov, kde je kromě léčebného zázemí i dětský koutek, prodejna s denním barem či krytá terasa s posezením.

LÁZEŇSKÉ BUDOVY

Od vlajkové lodi lázeňské léčby po architektonické skvosty

Míst, kde se můžete při lázeňském pobytu v Luhačovicích ubytovat, je mnoho. Jen pár z nich ale disponuje klíčovou výhodou, kterou představuje zavedení léčivé vody přímo do budovy. Vlajkovou lodí, která tímto unikem disponuje, je luhačovický hotel Palace. Ten svým hostům zajišťuje všechny služby jako ubytování, stravování a procedury doslova pod jednou střechou. Strategická poloha přímo v centru jednoho z nejznámějších lázeňských měst a více jak šedesát druhů léčebných procedur včetně proslulých uhličitých koupelí z něj pak dělají číslo jedna v luhačovické nabídce ubytování. Pro komplexní lázeňskou léčbu je pak hojně využíván i hotel Morava.

Další zajímavou variantu pro lázeňské hosty představuje Jurkovičův dům, který už je tak trochu architektonickým zážitkem. Tento lázeňský hotel, jež byl navržen ve stylu lidové secese s tradičním dřevěným hrázděním, představuje jeden ze symbolů luhačovického lázeňského areálu a je v něm i po více než sto letech patrná nesmazatelná stopa „básníka dřeva“ architekta Dušana Jurkoviče. Budova vždy sloužila jako kombinace vanových lázní a ubytování lázeňských hostů. Ve své době byla nazývána barevnou pohádkou a v současné době je dominantou a zároveň jednou z nejkrásnějších staveb v Luhačovicích. Ducha samotného Jurkoviče lze ale dosyta načerpat i v garni hotelu Jestřabí a vile Chaloupce. Trochu jiný zážitek pak nabízí secesní Dům Bedřicha Smetany. Ten v minulosti dokonce několikrát zaujal filmaře. Natáčela se se zde řada filmů a seriálů, jako například Četníci z Luhačovic.

Wellness ve stylu starověkého Říma

Hotel s romantickým příběhem, to je Spa & Wellness hotel Alexandria**** pojmenovaný po svém architektovi Alexandru Lozovském, jehož manželka jej dostala jako svatební dar! Své první hosty hotel přivítal v roce 1939 a těm, kteří do Luhačovic přijeli za wellness a kulinářskými zážitky, nabízí své služby dodnes. Místní Francouzská restaurace plná prvorepublikového šarmu nabízí jak tradiční moravské, tak i celosvětové speciality. Za historií můžete vyrazit i po setmění – pro milovníky kultury a tance je tu připraven noční klub hotelu Alexandria, který svého času navštívila i Adina Mandlová.

Samotné wellness centrum je laděno do stylu starého Říma. Kromě bazénu s vodním zálivem, masážními tryskami a protiproudy lze relaxovat i ve venkovních whirlpoolech ve stylu plaveb Alexandra Velikého. Zrelaxovat tělo lze i v rámci wellness rituálů, jako je například Japonský rituál Hanakasumi, antistresový rituál s jasmínem a santalovým dřevem či některý ze saunových ceremoniálů.

TIP: Co by byly lázně bez kolonády…

…navíc, když je to společenské centrum uprostřed lázeňského městečka! Linie obchůdků a kaváren dovede návštěvníky přímo do haly Vincentka, kde se nachází pítko stejnojmenného pramene. Hala i kolonáda prošly rozsáhlou rekonstrukcí. „Lázeňská kolonáda je dílem brněnského architekta Oskara Pořísky. Na podzim roku 2019 byla po více než rok trvající náročné revitalizaci znovu slavnostně otevřena,“ uvádí Ing. Jiří Dědek, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice, a.s. V rámci rekonstrukce byla do základů vložena sedmikilová nerezová schránka obsahující dopis s poselstvím, láhev Vincentky, lázeňský pohárek Labuť anebo třeba jídelní lístek z Francouzské restaurace hotelu Alexandria. V rámci expozice v hale Vincentka je pak k dispozici stálá expozice, ve které lze obdivovat například zub žraloka Megalodona, stoličku mamuta či fosilní stopu z dob třetihor, kam sahá původ léčivých vod.

Připraveno ve spolupráci se společností Lázně Luhačovice, a.s. (www.lazneluhacovice.cz).

Čtěte dál …

Objevte zimní kouzlo českých lázní

Zima nemusí znamenat jen chlad, únavu a šedé dny. Naopak, je to ideální čas na regeneraci těla i mysli. Vydejte se do některých z českých lázní, které vám kromě léčebných procedur nabídnou i zimní pohodu a krásné výlety po okolí. Nechte se inspirovat, které...

pokračovat ve čtení